17 maja 2018

W najbliższą sobotę, 19 maja w godz. 9-13 wszystkie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą otwarte, to ważne, tylko dla lekarzy.

To dobra okazja, aby przygotować się do wdrożenia elektronicznych zwolnień lekarskich. Lekarze będą mogli założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, który jest niezbędny do wystawiania e-zwolnień. Otrzymają również specjalny elektroniczny certyfikat do podpisywania e-ZLA W tym celu prosimy o zabranie ze sobą własnego nośnika (pendrive) lub sprzętu (laptop), na którym zostanie zapisany certyfikat. Dodatkowo, każdy z lekarzy, który odwiedzi 19 maja placówkę ZUS będzie mógł osobiście przetestować system wystawiania elektronicznych zwolnień. Specjaliści z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą służyć radą, a w razie potrzeby przeprowadzą lekarzy przez cały proces krok po kroku. – mówi Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy rzeszowskiego oddziału ZUS.

Wystawienie zwolnienia w systemie elektronicznym trwa zaledwie około 20-30 sekund, a większość danych niezbędnych do wystawienia e-ZLA podpowiada system informatyczny ZUS. 

W woj. podkarpackim średnio co czwarte zwolnienie wystawiane jest w formie elektronicznej.

Agnieszka Radochońska-Kloc