9 sierpnia 2018

Krajobraz skansenu

W ramach cyklicznych spotkań „Co niedzielę w zagrodzie” w kolbuszowskim skansenie odbywają się warsztaty z lokalnymi twórcami.

Ich celem jest zapoznawanie uczestników z twórczością ludową i dawną kuchnią regionalną.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 12 sierpnia. Tego dnia wyroby z wikliny prezentowała będzie Elżbieta Kida z Łętowni, rzeźbę w drewnie przywiezie z Dębicy Stanisław Kocoń, a potrawy regionalne serwował będzie Zespół „Koziarniaczki” z Koziarni.

– Pełnię lata w skansenie będzie można świętować w towarzystwie wikliniarki, rzeźbiarza i gospodyń wiejskich. Zwiedzający otoczą się zapachami drewna, skoszonej trawy i wyśmienitych regionalnych potraw – zauważa Justyna Niepokój-Gil z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Od godz.12.00 będzie można obserwować pracę Elżbiety Kidy, która z wikliny i drewna potrafi wyczarować cuda: koszyki, koszyczki, kwietniki, rowerki, a nawet armaty oraz rzeźbiarza Stanisława Koconia, który wystawi swoje świątki, pasyjki, figurki Frasobliwego, Matki Boskiej z Dzieciątkiem i inne drewniane rzeźby.

Będzie można skosztować chleba ze smalcem i ogórkiem, pierogów, ciast i innych rarytasów.

19 sierpnia gośćmi będą Danuta Olszowy, znana bibułkarka oraz Andrzej Tarka, rzeźbiarz ludowy.

Z kolei 26 sierpnia wyroby garncarskie zaprezentuje Leszek Jurek z Pogwizdowa, zaś wykład dotyczący ziół wygłosi Aleksandra Ryzner z Leszczawki.

W tych dniach wstęp do skansenu wynosi 12 zł – bilet normalny, 9 zł – bilet ulgowy, 34 zł – bilet rodzinny, dzieci do 7. roku życia wchodzą bezpłatnie.

Małgorzata Lewicka-Kyc