10 października 2018

Podręcznik języka migowego dla policjantów przygotowało Podkarpackie Stowarzyszenie Głuchych. To pierwsza taka publikacja w Polsce.

Podręcznik ma ułatwić komunikację policjanta z osobą niesłyszącą podczas wypadku, akcji ratunkowej czy zwykłej kontroli drogowej. W tworzeniu podręcznika pomagali sami niesłyszący, którzy natrafiają na kłopoty z komunikacją z funkcjonariuszami. Umieszczono w nim podstawowe sformułowania, które mają pomóc mundurowym w kontaktach z ludźmi głuchymi – powiedziała w Radiu Via Katarzyna Hul, dyrektor Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych.

Podręcznik zawiera także sformułowania w komunikacji ze strażą pożarną i strażą graniczną. Katarzyna Hul dodała, że podczas pracy nad podręcznikiem powstały nowe słowa i określenia, które do tej pory nie funkcjonowały w języku migowym.

To już kolejna tego typu publikacja. Wcześniej ukazał się podręcznik języka migowego dla służb medycznych, pracowników ZUS-u i MOPS-u oraz podręcznik dla turysty. W planach jest publikacja dla przedszkolaków.

Podręcznik języka migowego dla policjantów jest dostępny w siedzibie Podkarpackiego Stowarzyszenie Głuchych w Rzeszowie.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska