9 maja 2018

Mundury bojowe i galowe, broń, wyposażenie wojskowe, sprzęt wspinaczkowy, dokumenty, czy fotografie ukazujące niezwykły koloryt tradycji podhalańskich w Wojsku Polskim.

Takie między innymi eksponaty można obejrzeć na wystawie „Tobie ojczyzno. Z dziejów oddziałów podhalańskich” w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Większość z nich pochodzi ze zbiorów prywatnych kolekcjonera dr. Wojciecha Mosia, część z Muzeum Okręgowego oraz Brygady Strzelców Podhalańskich.

Wystawa prezentuje sporo eksponatów z okresu międzywojennego. To oryginalne oficerskie kapelusze, są czapki rogatywki po konkretnych osobach, między innymi po późniejszym generale Józefie Gizie, który był dowódcą 3. Pułku Strzelców Podhalańskich. Jest również kurtka po oficerze operacyjnym sztabu 21. Dywizji Piechoty Górskiej, jest kilka eksponatów, które dostawali żołnierze na pamiątkę np. od kolegów. – mówi dr Wojciech Moś, kolekcjoner, współtwórca wystawy

Generał Ryszard Pietras, Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich mówi, że ta wystawa doskonale pokazuje formację na przestrzeni lat.

Ekspozycją tą chcieliśmy uhonorować setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, a także sto lat istnienia polskich jednostek górskich. – mówi dyrektor Muzeum Okręgowego Bogdan Kaczmar.

Wystawa ta jest również hołdem złożonym wszystkim podhalańczykom, którzy walczyli i niejednokrotnie ginęli broniąc granic Niepodległej zarówno tutaj, na polskiej ziemi jak i za granicami.

Ekspozycję można oglądać do 15 października.

 

Agnieszka Radochońska-Kloc