10 października 2018

Od piątku na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie będzie można oglądać spektakl "Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów."

To opowieść o losach rodziny, która podczas okupacji niemieckiej we wsi Markowa dała schronienie rodzinie żydowskiej za co przepłaciła życiem. Trudnego zadania opisania i wyreżyserowania historii podjął się Beniamin Bukowski, młody dramatopisarz i reżyser. – Staraliśmy się opowiedzieć tę historię w taki sposób, aby była zrozumiała dla każdego widza.  Zarówno zapoznanego z kontekstem historycznym i lokalnym, jak i tego, który nie był w Markowej. Chcemy, aby lokalna specyfika była zrozumiała dla każdego. To było trudne, ale chcieliśmy mimo odtwarzania konkretnej historii biograficznej znaleźć jakiś rodzaj uniwersalizmu. 

Szczegółowa rekonstrukcja zdarzeń i samej atmosfery panującej w Markowej w okresie II wojny światowej były możliwe dzięki pracy historyków, zebranym relacjom mieszkańców wsi czy działalności podjętej przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. 

 

W rolę Wiktorii Ulmy wcieliła się Małgorzata Pruchnik-Chołka, Józefa Ulmę gra Robert Żurek. Głównym bohaterom towarzyszą trzy głosy, które zagrali: Justyna Król, Waldemar Czyszak i Paweł Gładyś.

Agnieszka Radochońska-Kloc