12 czerwca 2018

360 lat świętuje w tym roku I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego. Obchody jubileuszowe odbędą się 29 września. Liceum w dawne mury zaprasza wszystkich absolwentów.

Każdy chętny ma czas do końca czerwca, aby wpisać się na listę uczestników. Pretekstem do spotkania się w gronie absolwentów, jak mówi dyrektor szkoły Piotr Wanat, jest otwarcie Izby Tradycji oraz nadanie szkole nowego sztandaru.

Będzie on nawiązywał tradycją do naszego najstarszego sztandaru, nietypowy krzyż biało-czerwony, w centralną część wpisany będzie orzeł w półwieńcu laurowym. W ten sposób chcemy uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na awersie herb i motto naszej szkoły „Z przeszłości w przyszłość”, na rewersie natomiast będą wypisane słowa naszego patrona ks. Stanisława Konarskiego. Izba Tradycji natomiast to wielka historia I LO. Prace nad nią rozpoczęły się w ubiegłym roku. Przedstawia cztery wielkie okresy: pijarski, okres od 1786 roku, czyli od czasu cesarsko-królewskiego gimnazjum, następnie dwudziestolecie międzywojenne i II wojna światowa i czasy współczesne. Wszystko opatrzone jest dokumentami i ilustracjami.

Piotr Wanat, dyrektor I LO liczy, że efektem wrześniowego spotkania podczas jubileuszu będzie wzbogacenie Izby Tradycji przez absolwentów liceum. Program uroczystości dostępny jest na stronie internetowej szkoły.

Agnieszka Radochońska-Kloc