10 października 2018

Jarosławskie uroczystości połączone były z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum Sióstr Niepokalanek im. bł. M. Marceliny Darowskiej obchodziły swój jubileusz 25. lecia działalności. Uroczystości połączone były z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Obchody jubileuszu szkoły rozpoczęły się mszą św. w intencji uczniów, nauczycieli, rodziców, pod przewodnictwem ks. biskupa Stanisława Jamrozka, który w słowach skierowanych do uczestników święta, podkreślił, jak ogromną rolę odgrywa szkoła w lokalnym środowisku, jak się zmieniała na przestrzeni lat i jak wielu wychowanków opuściło już jej mury. Zwrócił również uwagę na przykładanie ogromnej wagi do wyglądu i zachowania wychowanków, zwłaszcza mundurków szkolnych, które są symbolem tożsamości i przynależności do społeczności szkolnej.

„Kochać Ojczyznę w sposób przyrodzony, to kochać szalenie, ogniście, to rzucać się dla niej na wielki trud, lecieć na wszelkie cierpienie, nie liczyć się z żadną ofiarą. To miłość, co nas z ziemią ojców wiąże, jest we krwi: ona porusza najtajniejsze, najżywotniejsze fibry naszej istoty, ona czuje, odgaduje, rozumie wszystko, co ojczyste; tego pragnie, tego szuka i przyciska do serca”- te słowa bł. matki Marceliny Darowskiej przewijały się kilkakrotnie podczas jubileuszu 25. lecia szkoły. Znalazły odzwierciedlenie, nie tylko w hymnie szkoły, powitaniu uczniów, rodziców, zaproszonych gości przez s. Jolantę Zakrzewską, ale przede wszystkim w przepięknym występie artystycznym w wykonaniu uczniów szkoły.

W programie pn.”Narodziła się, by żyć 1918-2018″uczniowie wykonując pieśni o charakterze patriotycznym, udowodnili i pokazali, że dla nich Ojczyzna jest również jedną z wartości najwyższych. Ich zaangażowanie w wykonanie utworów, skupienie, profesjonalizm, pokazały, że patriotyzm i miłość do kraju drzemie w duszy każdego z nich. To najmłodsze pokolenie właśnie wyraża swój patriotyzm poprzez naukę, rozwijanie talentów artystycznych i w wielu innych dziedzinach ich codziennego życia. Pieśni patriotyczne wykonane przez wychowanków, poruszyły serca zebranych w sali gimnastycznej szkoły oraz wywołały refleksję i zadumę na twarzach wielu.

Po występie uczniów, s. Benedykta od Krzyża, wygłosiła wykład pt. „Klasztorne ścieżki ku Niepodległej – tułaczki, przygody, spotkania, czyli wiry historii na Głębokiej”, a zakończeniem obchodów było zaproszenie do obejrzenia wystawy „Młodzi dla Niepodległej”.

Mobilna wystawa, którą można było zobaczyć w szkole, składała się też z elementów, które powstały dzięki materiałom i zbiorom zgromadzonym właśnie w jarosławskiej placówce. Wystawa w swoim przekazie zwraca szczególną uwagę na zaangażowanie polskiej młodzieży w wysiłek całego narodu na rzecz odzyskania niepodległego państwa, o czym pokrótce wspomniał Mateusz Werner z Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Kilka słów o wystawie powiedział również dr Jacek Magdoń z Instytutu Pamięci Narodowej, oddział w Rzeszowie, gdyż wystawa jest wspólnym projektem obu instytucji.

 

informacja prasowa