30 maja 2018

Dyskusyjny Klub Filmowy KLAPS działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, zaprasza miłośników dobrego kina do udziału w czerwcowych projekcjach filmowych.

W programie:

04 czerwca 2018 r. – DZIEWCZYNA WE MGLE, reż. Donato Carrisi
11 czerwca 2018 r. – ZIMOWI BRACIA, reż. Hlynur Pálmason
18 czerwca 2018 r. – NOCE I DNIE, reż. Jerzy Antczak – w ramach cyklu „Polscy Mistrzowie Kina”
25 czerwca 2018 r. – WYSPA PSÓW, reż. Wes Anderson

 

DZIEWCZYNA WE MGLE, reż. Donato Carrisi

Producent: Włochy 2017

Gatunek: kryminał

Czas trwania: 128 min.

W odizolowanym od świata górskim miasteczku zaginęła szesnastoletnia dziewczyna. Rodzice są zrozpaczeni, a mieszkańcy zszokowani. Nie potrafią przyjąć do wiadomości, że porywaczem może być ktoś z nich. Przybyły na miejsce agent specjalny Vogel nie ma wątpliwości, że tropi mordercę. I że jest to ktoś z miejscowych. Nie interesują go badania kryminalistyczne, odciski palców i ślady DNA. Vogel wykorzystuje media. Bo ludzie nie potrzebują sprawiedliwości – potrzebują spektaklu. Kiedy poszukiwania nastolatki nie przynoszą rezultatów, bezpodstawnie kieruje swoje podejrzenia na nauczyciela literatury. Vogel ignoruje brak twardych dowodów i brnie w oskarżenia. Kiedy coraz trudniej jest ukryć matactwa w śledztwie, sprawa przyjmuje zupełnie inny obrót.

Trzymający w napięciu thriller wyreżyserował Donato Carrisi, przenosząc na ekran własną bestsellerową powieść. W obsadzie znalazły się gwiazdy europejskiego kina: Toni Servillo („Wielkie piękno”, „Gomorra”), Jean Reno („Leon zawodowiec”, „Ronin”, „Kod da Vinci”) Alesso Boni („Turysta”), czy Greta Scacchi („Powrót do Brideshead”). Na całym świecie sprzedano ponad trzy miliony egzemplarzy powieści Donato Carrisiego.

W listopadzie 2017 roku Sunday Times ogłosił „Dziewczynę we mgle” książką miesiąca.

 

ZIMOWI BRACIA, reż. Hlynur Pálmason

Producent: Dania 2017

Gatunek: dramat

 

Czas trwania: 100 min.

Weź haust mroźnego powietrza, zaciągnij się śniegiem – i pozwól sobie na najdziwniejszą podróż zimową, jakiej doświadczyłeś w kinie. Surrealistyczny, absurdalny, zostawiający na białym puchu ślady czarnego humoru film Hlynura Pálmasona zabiera nas do górniczej osady położonej w środku lasu. Mieszkają tu, jak przystało na bajkę, dwaj bracia. Jeden z nich, ten młodszy, pędzi bimber, desperacko tęskni za miłością i powtarza, że każdy ma w sobie ciemną stronę. W świecie filmu jej metaforą jest kopalnia, gdzie światła czołówek z trudem rozpraszają mrok, w którym cicho narasta napięcie pomiędzy pracującymi mężczyznami. Wizyjni, zaskakujący, intensywnie oddziałujący poprzez obrazy Zimowi bracia opowiadają właśnie o tym, co ukryte: o rywalizacji, agresji, pragnieniu zemsty, które wydobyte z kopalni ludzkiej duszy ranią i niszczą. Ale także o tym wszystkim, co może powstrzymać ciemność.

nagrody: MFF Nowe Horyzonty 2017 – wyróżnienie FIPRESCI;

Camerimage 2017 – najlepszy debiut operatorski;

CPH PIX 2017 – New Talent Grand PIX;

 

NOCE I DNIE, reż. Jerzy Antczak

Producent: Polska 1975

Gatunek: dramat obyczajowy

Czas trwania: 177 min.

Film nominowany do Oscara w kategorii najlepszego dzieła zagranicznego.
Prawie 23 miliony widzów w Polsce daje mu IV miejsce na liście filmów z największą liczbą widzów w Polsce.
Film Jerzego Antczaka, wybitnego reżysera filmowego i teatralnego, laureata Platynowych Lwów za całokształt twórczości podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w  2013 roku.
Ekranizacja epopei Marii Dąbrowskiej.
Wybitne role Jadwigi Barańskiej i Tadeusza Bińczyckiego.
Niezapomniana muzyka Waldemara Kazaneckiego.

Piękna opowieść o miłości. Film ukazuje dzieje dwóch pokoleń rodziny Niechciców, ukazane na tle przemian społeczeństwa polskiego w okresie lat 1865 – 1914. Przedstawione we wspomnieniach Barbary, uciekającej z podpalonego przez pruskich żołnierzy Kalińca. Barbara wspomina niespełnioną miłość do Józefa, swoje małżeństwo z Bogumiłem, przeżycia związane z wychowaniem dzieci. Mimo odmiennych charakterów, Bogumił i Barbara spędzają ze sobą całe życie, pomagając sobie w obliczu trudnych czasów zaboru rosyjskiego. Obraz docierania się ludzkich charakterów i uczuć na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Superprodukcja wyróżniająca się malowniczymi plenerami i pietyzmem odwzorowania realiów epoki.

 

WYSPA PSÓW, reż. Wes Anderson

Producent: Niemcy, USA 2018

Gatunek: animacja, komedia, przygodowy

Czas trwania: 101 min.

Opowieść o dwunastoletnim japońskim chłopcu imieniem Atari, którego wychowuje skorumpowany burmistrz wielkiego miasta Megasaki. Gdy na mocy specjalnego dekretu wszystkie psy domowe wygnane zostają na ogromne wysypisko odpadów, Atari wykradzionym przez siebie niezwykłym samolotem turbośmigłowym na Wyspę śmieci, by odnaleźć swego ukochanego psa. Na miejscu gromadzi wokół siebie grupę czworonożnych przyjaciół i wraz z nimi wyrusza na wielką wyprawę, która zadecyduje o losach i przyszłości całej Prefektury. 

Animowany film Wesa Andersona, twórcy „Grand Budapest Hotel”, został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszego reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie 2018. 

Wszystkie pokazy zaplanowano o godz. 19:00 w WDK, ul. S. Okrzei 7.

 

Informacja prasowa