11 października 2018

zdj. ARK

Psuje nie tylko trawnik, ogród czy działkę, ale także humor. Kret ryjąc, tworząc kopce i drążąc korytarze często uszkadza system korzeniowy wielu warzyw. Działkowcy narzekają na krety i szukają sposobów, aby pozbyć się nieproszonego gościa.

Instruktor ogrodnictwa, Jadwiga Brzozowska mówi, że obecność kreta w ogrodzie to sygnał, że w tym miejscu jest bardzo dobra gleba. Niektórzy nawet tę wykopaną przez kreta ziemię zbierają do doniczek, inni usilnie ze zwierzakiem walczą. Jadwiga Brzozowska dodaje, że krety nie lubią hałasu, dlatego warto spróbować wszelkiego rodzaju dźwięków. – Wbity pręt metalowy z nałożoną butelką plastikową, albo puszką. Jednak należy pamiętać, że jeżeli kret jest głodny , tak, jak o tej porze, to niestety odstraszacze nie będą go zniechęcać.

Można też zalać nory czystą wodą, albo z dodatkiem płynu do mycia naczyń i octem – Niektórzy wkładają włosy przyniesione od fryzjera, liście gorzkie, skórki z cytrusów, tabletki zapachowe, świece dymne czy granulaty.

Jadwiga Brzozowska mówi, że jeżeli ktoś jeszcze nie założył trawnika bądź ozdobnej rabaty to warto zainwestować w siatkę przeciwko kretom. Natomiast kopce tworzone przez krety trzeba wyrównać ponieważ może to grozić zapadnięciem się ziemi.

Agnieszka Radochońska-Kloc