9 października 2018

zdj. A. Radochońska-Kloc

Powiększenie stref pieszych w centrum, wielopoziomowe parkingi przy szpitalach wojewódzkich, szpitalu miejskim czy ROSIR i hali Podpromie, ulgi dla płacących podatki w mieście, parkingi przy wjazdach do Rzeszowa i tunel pod rondem na Lwowskiej. To propozycje zmian w obszarze komunikacji jakie przedstawili dziś kandydaci do rady miasta z ramienia komitetu Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska.

Jolanta Kazimierczak, kandydatka do rady miasta w okręgu nr 1, mówi, że komunikacja w Rzeszowie to nie tylko drogi i mosty. Stąd propozycja, aby z ruchu samochodowego wyłączyć takie ulice jak: Matejki od Placu Farnego do Ratusza, Słowackiego od Ratusza do Króla Kazimierza, Mickiewicza od parkingu Teatru Maska do płyty rynku i Bernardyńska od Not-u do studni przy ul. Grunwaldziej. –W momencie wyłączenia z ruchu samochodowego ulicy 3 Maja powstało tam wiele miejsc, które sprzyjają spotkaniom towarzyskim i poprawił się komfort zwiedzania miasta. – wymienia Agata Bacher, kandydat do rady miasta w okręgu nr 3.

Zdaniem Koalicji Obywatelskiej problem w mieście to także brak parkingów wielopoziomowych, zwłaszcza przy szpitalach. Kandydaci proponują zamianę parkingów wielkopowierzchniowych na wielopoziomowe. Ulgi w komunikacji miejskiej to propozycja dla tych, którzy zameldują się w Rzeszowie. – Chcemy promować transport miejski i walczyć z emisją szkodliwych substancji do powietrza – mówi Mateusz Maciejczyk, kandydat w wyborach samorządowych w okręgu nr 1.  Na bilet przez rok obowiązywałaby 34% zniżka.

W swoich propozycjach Koalicja Obywatelska wskazuje na ważne inwestycje. To między innymi wiadukt z ul. Wyspiańskiego do ul. Hoffmanowej. –Ta inwestycja jest konieczna dla skomunikowania zachodniej części miasta z centrum. Jest ona w prognozie wieloletniej na lata 2022-2025 z kwotą 60 mln zł, jednak uważamy, że jej realizację powinno się zdecydowanie przyspieszyć. – mówi Jolanta Kazimierczak

Agnieszka Radochońska-Kloc