10 października 2018

Po raz kolejny na Podkarpaciu, konkretnie w podrzeszowskiej Jasionce odbędzie się Forum Bezpieczeństwa. W tym roku odbywa się pod hasłem: „Gram praktyki jest cenniejszy niż tona teorii, czyli jak doświadczony pracownik wspiera przedsiębiorstwo”. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach kampanii społecznej Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Praca odmładza.

W tym roku organizatorzy szczególnie skupiają się na osobach doświadczonych w pracy. Agata Wanowicz z regionalnego oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP mówi, że co roku w Polsce przy pracy ginie około 300 osób a blisko 500 doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu.

– Wypadków przy pracy w Polsce wciąż mamy za dużo, z czym wiążą się oczywiście odszkodowania i koszty społeczne. Jak wskazują badania najczęstsza przyczyną wypadków jest rutyna i brawura. Ta pierwsza dotyczy głównie starszych pracowników, którzy w teorii są doświadczeni na swoich stanowiskach a niejednokrotnie lekceważą zagrożenia.

Podczas Forum będzie można porozmawiać z ekspertami rożnych dziedzin i dowiedzieć się jakie zagrożenia zawodowe istnieją w środowisku pracy, czy co przysługuje osobie, która uległa wypadkowi w miejscu pracy. Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS w Rzeszowie mówi, że podstawa uzyskania jakichkolwiek świadczeń z tytułu wypadku przy pracy jest legalne zatrudnienie.

Agata Wanowicz ze Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP dodaje, że najczęściej dochodzi do wypadków lekkich, które nie wiążą się z poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.

W trzecim kwartale tego roku w całym kraju ZUS wypłacił z tytułu wypadku przy pracy ponad 15 tysięcy odszkodowań. To dziesiątki milionów złotych w skali całego kraju. – mówi Dorota Kijowska, ekspert ZUS

Forum Bezpieczeństwa adresowane jest do przedsiębiorców, pracodawców, służb BHP, przedstawicieli administracji publicznej i jednostek samorządu terytorialnego oraz wszystkich zainteresowanych tematem bezpieczeństwa w pracy. Odbędzie się w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym w Jasionce k/ Rzeszowa, początek godzina 9:00.

 

Forum organizuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP

Agnieszka Radochońska-Kloc