14 maja 2018

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w listopadzie w Rzeszowie na Placu Wolności ma stanąć pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w listopadzie w Rzeszowie na Placu Wolności ma stanąć pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Monument, który zostanie ustawiony na cokole – Piłsudski na koniu będzie miał 8 metrów wysokości. Twoją prace przygotowawcze związane z miejscem, na którym staniem jak i nad odlaniem samego monumentu.

Postać Józefa Piłsudskiego ma wyrzeźbić poznański artysta Robert Sobociński według zwycięskiej koncepcji autorstwa krakowskiego artysty prof. Władysława Dudka. Cokół, na którym ma być postać wodza, będzie z granitu w kolorach szarym i brunatno-czerwonym, bo te kolory kamienia są najbardziej zbliżone do barw narodowych. Na froncie będzie też emblemat orła. Postać Piłsudskiego będzie odlana z brązu i zostanie usadowiona na kasztance, ulubionej klaczy marszałka.

Trwają ostatnie prace przygotowawcze – mówi Dariusz Zięba, prezes Komitetu Budowy Pomnika Piłsudskiego. To Miedzy innymi przygotowanie miejsca z którym były pewne problemy, jednak wszystko idzie w dobrym kierunku.

Gotowy jest też projekt pomnika – dodaje Katarzyna Milcarek – Mróz, sekretarz komitetu. Na razie jest odlew gipsowy, trwają ostatnie poprawki. Później już oczekiwanie na decyzję o odlaniu pomnika.

Szacowany koszt wykonania rzeźby wraz z dostarczeniem jej na plac Wolności waha się pomiędzy 400 tys. a 500 tys. zł. Pieniądze na powstanie pomnika mają pochodzić ze społecznej zbiórki i od prywatnych sponsorów. Szczegóły dotyczące wsparcia można znaleźć na sotnie internetowej Komitetu Budowy Pomnika Piłsudskiego.

Iwona Kosztyła