6 czerwca 2018

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego nagrodzona Złota Palmą w Cannes miała swój przedpremierowy pokaz w Rzeszowie, z udziałem odtwórców głównych ról - Joanną Kulig i Tomaszem Kotem, producentką Ewą Puszczyńską oraz autorem zdjęć Łukaszem Żalem.

Wojewódzki Dom Kultury zgromadził tłumy widzów, którzy mieli okazję obejrzeć pokaz, zamienić kilka zdań z aktorami i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Tomasz Kot, w filmie Wiktor Warski to dyrygent i kompozytor, który powołuje zespół Mazurek. Jak mówił jego inspiracją podczas przygotowań do roli był Tadeusz Sygietyński, polski kompozytor i dyrygent, pedagog muzyczny, założyciel Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Film opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. W tle wydarzenia zimnej wojny lat 50. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. Joanna Kulig, filmowa Zula mówi, że miłość w tamtych czasach była czymś zupełnie innym. – Współcześnie mamy dużo możliwości budowania relacji, bardzo dobrze rozwinięta jest psychologia czy terapia dla par. Dawniej sytuacja wyglądała inaczej, ludzie sami musieli sobie poradzić w momentach trudnych.

Nasz region w filmie ma swój udział. Podkarpacka Komisja Filmowa dofinansowała dzieło Pawlikowskiego, a zdjęcia były kręcone między innymi w Kalwarii Pacławskiej. Autor zdjęć Łukasz Żal mówi że miejsce spełniło oczekiwania twórców.

 

Film „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego na ekrany kin wchodzi 8. czerwca.

Agnieszka Radochońska-Kloc