9 października 2018

Szkoła Podstawowa nr 1 w Rzeszowie została zakwalifikowana, jako jedyna z rzeszowskich placówek oświatowych do ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych pn. „Do Hymnu”.

Konkurs organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA i bierze w nim udział 300 szkół z całej Polski. Dzieci z klas I, II, III, IV, V, VI, VII i VIII zaśpiewają trzy hymny. A będą to: „Mazurek Dąbrowskiego”, „Rota” i „Boże coś Polskę”. – Dla dzieci to spore wyzwanie, zwłaszcza jeżeli chodzi o naukę tekstu. Za nami sporo ćwiczeń wokalnych, dykcyjnych i oddechowych. Tonacje pieśni są oficjalne, Mazurek jest w tonacji bardzo wysokiej, my postanowiliśmy trochę ją obniżyć, jednak cały czas zastanawiam się, czy nie zaprezentować hymnu w tonacji pełnej. Wspólne przygotowania, nauka śpiewu i tekstu to dla uczniów także lekcja historii. – mówi Waldemar Wywrocki, nauczyciel muzyki w SP nr 1

 –

We wspólnym śpiewie weźmie udział aż 200 Uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 – Przesłuchanie konkursowe przed komisją wyznaczoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się jutro, tj. w środę o godz. 8:30 na rzeszowskim Rynku.

Agnieszka Radochońska-Kloc