29 maja 2018

W środę, 13 czerwca rozpocznie się 9. edycja Maskarady, czyli Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy.

Przez pięć festiwalowych dni publiczność obejrzy czternaście spektakli, w tym dziesięć konkursowych i weźmie udział w wydarzeniach towarzyszących, których na Maskaradzie nigdy nie brakuje – to gra miejska, czytania współczesnych sztuk nagrodzonych przez Centrum Sztuki w Poznaniu i spotkania z twórcami. Tegoroczny Festiwal będzie odbywał się pod hasłem „Bliżej”. To, zdaniem dyrektora artystycznego Maski, Jacka Popławskiego sprawi, że widz poczuje sztukę i będzie ją miał na wyciągnięci ręki.

Spektakle Maskarady będziemy oglądać nie tylko na deskach teatru. Artyści wypełnią inne przestrzenie miejskie, Rynek czy Ogrody Bernardyńskie. Przyjadą teatry z Włoch, Hiszpanii i Rosji oraz tradycyjnie zaprzyjaźnione teatry z Polski. Jacek Popławski dodaje, że spektakle podzielone są na grupy wiekowe.

Spektakle konkursowe będzie oceniać profesjonalne jury, jury dziecięce i młodzieżowe, od kilku lat przyznawana jest również nagroda tajnego jurora. Teatr Maska na oficjalne rozpoczęcie Maskarady pokaże spektakl poza konkursem”Gwiezdnik”.  

Publiczność obejrzy takie spektakle jak: Dzień Osiemdziesiąty Piąty w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Pan Lampa – Olsztyńskiego Teatru Lalek, Baron Munchhausen – Teatru Animacji z Poznania; Teatr Lalki z Warszawy pokaże Krawca Niteczkę a Teatr Klinika Lalek m- cyrk Tarabumba. To oczywiście tylko jedne z tytułów. Bilety w cenie 15-20 zł można kupić w kasie teatru i za pośrednictwem strony internetowej www.teatrmaska.pl . Na wybrane wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Pula nagród przewidziana na Festiwal to 15. tys. zł. Festiwal otrzymał dofinansowanie w kwocie ok. 92 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 120 tys. zł z budżetu Miasta Rzeszowa. Dyrektor Maski, Monika Szela dodała, że na dziesiątą, jubileuszową edycję ministerstwo zapewniło również dofinansowanie w kwocie 127 tys. zł. Tegoroczna edycja Festiwalu potrwa do 17. czerwca.

Agnieszka Radochońska-Kloc