25 maja 2018

21. Brygada Strzelców Podhalańskich świętuje jubileusz 25-lecia istnienia.

Dwudniowe obchody zainaugurowała Msza św. w intencji Podhalańczyków odprawiona 24 maja w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie. Centralne uroczystości odbyły się 25 maja na rzeszowskim Rynku. 21. Brygada Strzelców Podhalańskich została utworzona na mocy zarządzenia z 26 maja 1993 roku.

– Przez 25 lat Podhalańczycy byli i są obecni w kraju i zagranicą realizując zadania zgodnie z przeznaczeniem i niosąc pomoc osobom dotkniętym skutkami klęsk żywiołowych. Uczestniczyli w misjach pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych m.in. w Kosowie, Syrii, Albanii, Iraku i w Afganistanie. Strzelcy Podhalańscy nie uchylają się przed żadnym wyzwaniem. Podhalańczycy już na trwałe wpisali się w piękną tradycję oręża polskiego i zaskarbili sobie uznanie i sympatię w środowisku cywilnym i wojskowym – mówił Gen. Brygady Ryszard Pietras, Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Jubileuszowe obchody rozpoczął uroczysty Apel podczas którego przyznano wyróżnienia i tytuły „Honorowych Podhalańczyków”, a 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich nadano Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. W laudacji wygłoszonej na część Brygady Marszałek Władysław Ortyl powiedział, że Podhalańczycy to marka i duma Podkarpacia.

Wśród osób wyróżnionych byli m.in. Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Biskup Senior Kazimierz Górny i Metropolita Przemyski Arcybiskup Adam Szal.

W uroczystościach uczestniczyli parlamentarzyści, eurodeputowani, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych województwa podkarpackiego oraz sąsiednich województw, świata nauki, żołnierze, kombatanci oraz rzeszowska młodzież.

Z rzeszowskiego Rynku aleją Łukasza Cieplińskiego przeszła defilada pododdziałów ze sprzętem wojskowym. Uroczystości zakończył Festyn Wojskowy w Parku Jedności Polonii z Macierzą podczas którego można było obejrzeć sprzęt żołnierski i występy zespołów folklorystycznych, a także spróbować wojskowej grochówki i chleba z piekarni polowej.

 

 

Małgorzata Lewicka-Kyc