15 maja 2018

Trwają ostatnie przygotowania do otwarcia stałej wystawy w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie "Na co dzień i od święta". Wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 17.00.

Na ekspozycji zobaczymy stroje damskie i męskie zarówno codzienne jak i te wkładane od święta. Do tego wszelkie dodatki, jak scyzoryki czy tabakiery używane przez mężczyzn. Stroje w większości pochodzą z XX wieku, ale są również perełki z wieku XIX. Bogate eksponaty to zbiory Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie. – Wystawa podzielona będzie na 4 strefy. Pierwsza opowiada o produkcji surowca jakim jest len, od wysiania do powstania tkaniny. W drugiej została zaaranżowana chałupa wiejska. Tutaj chcemy pokazać różne rodzaje zdobnictwa, począwszy od haftu skończywszy na koronce klockowej. Trzecia ma przypominać garderobę, w której zobaczymy stroje odświętne z rożnych regionów Rzeszowszczyzny: łańcuckie, rzeszowskie, przeworskie, trzy mikroregiony kostiumologiczne Lasowiaków. Pokażemy eksponaty, które udało się poddać renowacji, tj. pas z ogniw metalowych istotny podczas obrzędu weselnego. Czwarta część dotyczy między innymi przemian, ale będzie można zobaczyć również elementy związane z higieną. – mówi Judyta Sos z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie

Prace nad wystawą rozpoczęły się w 2017 roku. – dodaje Elżbieta Dudek-Młynarska, kierownik muzeum. –Udało nam się uzyskać dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawie towarzyszy specjalny katalog z barwnymi zdjęciami oraz fotografiami archiwalnymi. Jest bogaty zbiór naszych eksponatów, merytoryczne artykuły dotyczące strojów noszonych w regionie oraz opis muzealnej kolekcji.

Elżbieta Dudek-Młynarska dodaje, że warto zobaczyć wystawę, bo często stroje, które dziś widzimy na scenie to jedynie rekonstrukcje, w których pojawiają się błędy.

Stroje będzie można nie tylko zobaczyć, ale również przymierzyć, między innymi za pomocą wirtualnego lustra.

Agnieszka Radochońska-Kloc