10 sierpnia 2018

Należy ograniczyć przebywanie na słońcu, pamiętać o nakryciu głowy, stosować kremy z filtrem UV, pić większą ilość niegazowanej wody i unikać wysiłku fizycznego. To odpowiedź na pytanie jak przetrwać upały.

Piotr Raganowski, lekarz pediatra, mówi, że zjawisko podnoszenia temperatury ciała jest bardzo niebezpieczne. –Nasz organizm w takich przypadkach próbuje sam ją obniżać poprzez wydzielanie potu. Jak dodaje, upał w mieście jest bardzo niebezpieczny, ponieważ wszystko bardzo szybko się nagrzewa. Upały wpływają zarówno na układ pokarmowy, oddechowy, na układ krążenia, dochodzi do przyspieszenia akcji serca, spadku ciśnienia i rozszerzenia naczyń krwionośnych.

 

W gorące dni wzrasta ryzyko udaru cieplnego. – Występują tzw. kurcze cieplne. To takie bolesne skurcze mięśni brzucha, kończyn, pleców; do tego bóle, zawroty głowy, uczucie zmęczenia i objawy ze strony układu pokarmowego. W takich sytuacjach należy nawodnić organizm, schłodzić go, odpocząć a jeżeli objawy nasilają się, to powinniśmy zgłosić się na pogotowie.

Agnieszka Radochońska-Kloc