14 września 2018

Będzie to czwarta edycja tej imprezy. Rozpocznie się ona 18 września w Rzeszowie.

– Głównym celem przedsięwzięcia jest promocja muzyki improwizowanej oraz ukazanie szerszej publiczności aktywnych koncertowo ośrodków kultury województwa podkarpackiego – wyjaśnia Maria Kula, instruktor w WDK w Rzeszowie.

Podkarpacka Jesień Jazzowa ma za zadanie zebrać w jedną całość wszystkie wydarzenia jazzowe zarówno te regularnie odbywające się na Podkarpaciu, jak również nowe inicjatywy.

Podczas koncertu inauguracyjnego usłyszymy zespół The Sound Pack. Jest to jazzowy kwartet wokalny na stałe współpracujący z muzykami: Bogusławem Kaczmarem – fortepian, Michałem Kapczukiem – kontrabas, Przemysławem Jaroszem – perkusja.

Zespół powstał w 2016 roku z inicjatywy lidera grupy Marcina Wawrzynowicza. W jego skład wchodzą doświadczeni i docenieni muzycy, absolwenci i wykładowcy Instytutów Jazzu Akademii Muzycznych w Katowicach i Poznaniu: Joanna Świniarska, Katarzyna Mirowska, Małgorzata Biniek oraz Marcin Wawrzynowicz.

Wokaliści są laureatami międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów jazzowych. Mają na swoim koncie autorskie albumy oraz udział w licznych festiwalach muzyki jazzowej: „Voicingers“, „Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu“, „Jazz nad Odrą“, „Lotos Jazz Festiwal“, „Lady’s Jazz Festiwal“, „Śląski Festiwal Jazzowy“, „Green Town of Jazz“, „Hałda Jazz“, „Jazz! Open Mind“.

Zespół w swej idei nawiązuje do tradycji amerykańskich ulicznych zespołów wokalnych ery swingu, a także do bardziej współczesnych, znanych grup takich jak „The Manhattan Transfer” czy „The New York Voices”. Repertuar grupy obejmuje standardy jazzowe oraz utwory polskojęzyczne we własnych opracowaniach, aranżowane na różne składy, od kwintetu po big-band.

Na koncert inauguracyjny wstęp odbywa się z zaproszeniami.

Małgorzata Lewicka-Kyc