9 sierpnia 2018

Ośrodek Garncarski w Medyni Głogowskiej od ponad 20 lat przyciąga zarówno polskich, jak i zagranicznych turystów.

Ośrodek jest jednak czynny tylko w okresie od wiosny do jesieni. Władze gminy Czarna chcą, by zagroda była atrakcją całoroczną. Zamysł ten jest realizowany w oparciu o Lokalny Program Rewitalizacji.

– Jego głównym celem jest przebudowa zagrody garncarskiej tak, aby łączyła tradycję z nowoczesnością. Chodzi o stworzenie miejsca, w którym poza organizacją lekcji garncarskich dla dzieci i dorosłych znajdą się przestrzenie do przedstawienia historii zagłębia garncarskiego, projekcji archiwalnych filmów i bezcennych nagrań zawierających opowieści członków rodzin garncarskich – informuje Edward Dobrzański, wójt gminy Czarna.

W planach rewitalizacyjnych jest wyeksponowanie pieca garncarskiego i utworzenie stanowisk do pracy na kole tak, by było je widać z przebiegającej obok drogi. Ma to zachęcić przejeżdżających do wstąpienia do zagrody. Ponadto w budynku znajdzie się sala audiowizualna, w której prezentowane będą filmy o Medyni.

– Dwa drewniane budynki znajdujące się od początku w zagrodzie zostaną urządzone zgodnie z ówczesnym wyposażeniem i funkcjami. Pokazane będą w nich m.in. miejsca pracy garncarza latem i zimą, naczynia gliniane na kuchni oraz typowe sprzęty gospodarcze i warsztatowe – wyjaśnia Małgorzata Wisz, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Czarnej.

Dodatkowo na terenie zagrody garncarskiej powstaną zadaszenia łączące obiekty i chroniące zwiedzających przed słońcem i deszczem oraz punkt informacji turystycznej ze sklepem. Dopasowana kolorystycznie do całości kompleksu zostanie też nowa elewacja budynku Domu Kultury. Wewnątrz zostanie wykonany remont przystosowujący obiekt do korzystania z niego przez osoby niepełnosprawne.

Małgorzata Lewicka-Kyc