4 maja 2018

3 maja dla mieszkańców Rzeszowa był świętem najważniejszej ulicy w mieście.

Zainaugurował je prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, który przeszedł w barwnym korowodzie ulicą 3 Maja.

Organizatorzy przygotowali bogaty program muzyczny i rozrywkowy.

Ustawiono cztery sceny: na ul. 3 Maja, przy fontannie multimedialnej, na dziedzińcu Radia Rzeszów i na rynku, gdzie wieczorem zaśpiewają trzej tenorzy: Krzysztof Marciniak, Dariusz Stachura i Paweł Skałuba z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.

W tym roku to największe rzeszowskie święto wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie znalazł się m.in. patriotyczny koncert wokalno-taneczny „Zakazane piosenki” w wykonaniu artystów Centrum Sztuki Wokalnej, pokazy mody okresu międzywojennego, recital piosenek przedwojennych oraz wystawy i kiermasze.

W obchody Święta Paniagi włączyły się różne instytucje kultury jak: Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Okręgowe, Atelier Aparat Caffe, Muzeum Dobranocek czy Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. Na ul. 3 Maja odbywały się pokazy zabytkowych rowerów, otwarte warsztaty fotograficzne z cyjanotypii, można było obejrzeć wystawę plenerową ze zbiorów Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa ukazującą mieszkańców i ulice powojennego miasta oraz początki motoryzacji i lotnictwa w Rzeszowie, wystawiono przedstawienie teatralne: „A to Polska właśnie”, a chętni mogli sobie wybić okolicznościową monetę miedzianą upamiętniającą Święto Paniagi i 100-lecie odzyskania niepodległości.

Na wszystkich czekał kocioł z wojskową grochówką.

 

 

Małgorzata Lewicka-Kyc