10 sierpnia 2018

Są pieniądze dla ochotniczych straży pożarnych w województwie. Dzięki "Ogólnopolskiemu programowi finansowania służb ratowniczych", który powstał w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na Podkarpacie trafiło ponad 9 mln zł.

Dokładnie 9 milionów 390 tysięcy złotych, z czego środki Narodowego Funduszu stanowią 8 mln 70 tys. reszta to środki Wojewódzkiego Funduszu. –Za tę kwotę zostanie zakupionych 35 samochodów strażackich dla Ochotniczych Straży Pożarnych w woj. podkarpackim. – mówi Bogusław Kida, wiceprezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Program nakierowany jest na dofinansowanie zakupu samochodów pożarniczych lekkich, średnich i ciężkich. Dodaje, że jest to, jak do tej pory największe wsparcie. – To wsparcie w latach poprzednich też bywało, jednak było parokrotnie mniejsze.

Poseł Zbigniew Chmielowiec, przewodniczący parlamentarnego zespołu strażaków mówi, że to spora pomoc dla strażaków z województwa. Mówi, ze to nie jedyne środki finansowe dla strażaków, bo z Funduszu Sprawiedliwości trafiło blisko 10 mln zł na Podkarpacie, a z Komendy Głównej PSP również ok. 10 mln.

Do otrzymanego dofinansowania środki dołożą również samorządy.

Dotychczas wojewódzkie fundusze i Narodowy Fundusz odrębnie przekazywały środki na rzecz straży pożarnych. W tym roku wdrożono wspólny ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych.

Agnieszka Radochońska-Kloc