14 września 2018

15 września w Galerii WDK w Rzeszowie odbędzie się wernisaż wystawy „Inne spojrzenie”. Autorami wystawy są Anna i Andrzej Raczkowscy.

– Wystawa prezentuje temat martwej natury z dwóch różnych perspektyw – wyjaśnia Jolanta Szpunar z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

Dla Anny Raczkowskiej konwencja martwej natury jest pretekstem do poszukiwań kolorystycznych i wrażeniowych. Rozpłatane owoce i warzywa są przedstawione w sposób wolny od analizy znaczeniowej, za to dostarczający wizualnych doznań. Przez użycie głębokich impastów namalowane obiekty przekraczają płaszczyznę płótna, dzięki czemu możemy niemalże dotknąć ich faktury. Możemy także otrzeć się o ich smak, który został uchwycony w sugestywnej i sensualnej palecie barw. Przez prace tej artystki przenika fascynacja malarstwem impresjonistów. W swych poszukiwaniach wykorzystuje ona barwne zaprawy, dzięki czemu uzyskuje specyficzne efekty scalające.

Andrzej Raczkowski podchodzi do martwej natury z innej strony. Przedstawione obiekty nie służą wywołaniu w odbiorcach konkretnych wrażeń zmysłowych, ale są kodem według którego możemy odczytać pozamalarskie przesłanie obrazu. To wyraźne odniesienie do malarstwa europejskiego epoki baroku. Wachlarz technik, po które sięgnął Raczkowski: barwne zaprawy, warstwowa budowa, ograniczenie faktycznej palety do kilku podstawowych kolorów, laserunkowy sposób uzupełniania zestawów barw czy sposób wydobycia plastyki rekwizytów z afirmacją koloru lokalnego, to również ukłon w kierunku starych mistrzów.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 10:00. Wystawę będzie można oglądać do 27 września.

Małgorzata Lewicka-Kyc