14 maja 2018

Ponad 1 mln 400 tysięcy egzaminów na prawo jazdy odbyło się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Rzeszowie od momentu jego powstania, czyli od 1 maja 1998 roku.

Na początku kursanci zdawali na samochodach takich jak: Fiat Uno, Cinquecento, Deawoo Lanos, Nexia, Polonez, Fiat Punto, czy Puegot a obecnie na Hyundaiu jeżeli chodzi o kat. B. Na kategorię C, C+E, na Starach, aktualnie na Manach, a przyszli kierowcy autobusów na wypożyczanym przez ośrodek Autosanie, teraz na Solbusie, który jest własnością WORD-u. –Większość manewrów, takich jak parkowanie, czy wjazd do garażu odbywała się na placu manewrowym, dziś w ruchu miejskim. – przypomina Janusz Stachowicz, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Rzeszowie. I dodaje, że WORD to nie tylko egzaminy na prawo jazdy, ale też rożnego rodzaju kursy, m.in. redukujące punkty karne, z zakresu kierowania ruchem drogowym, kursy dla kandydatów na instruktorów, egzaminatorów, czy wykładowców. Takich kursów w ciągu 20 lat odbyło się ponad milion.

W najbliższą sobotę, 19 maja odbędą się uroczystości jubileuszowe. Symulacja wypadku, pokaz ratownictwa medycznego, jazda samochodem egzaminacyjnym na placu manewrowym, czy egzamin testowy na sali komputerowej – takie między innymi atrakcje przygotowano. Wydarzenie rozpocznie msza św. o godzinie 8.30 w kościele p.w. św. Józefa na Staromieściu.

Agnieszka Radochońska-Kloc