11 czerwca 2018

Za nami weekend pełen wydarzeń kulturalnych. Rzeszowianie mogli spędzać aktywnie czas, poczynając od udziału w literackich grach przygodowych, a kończąc na koncertach przy Zamku Lubomirskich. Zarówno Festiwal Wyczytanej Książki, jak i Festiwal Przestrzeni Miejskiej cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Za nami weekend i dwa festiwale. Pierwszym z nich był Festiwal Wyczytanej Książki, organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Wydarzenie odbywało się w dniach od 6 do 9 czerwca, obfitując w wiele spotkań autorskich i warsztatów dla czytelników.

Jak informuje Barbara Chmura dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie – festiwal był różnorodny, zarówno dorośli jak i dzieci znaleźli coś dla siebie. Było bardzo wiele propozycji, spotkanie autorskie, warsztaty i rozmowy o książkach. Było ciekawie, radośnie, warto takie festiwale urządzać, ponieważ celem tego wszystkiego jest promowanie czytelnictwa.

W ostatni dzień festiwalu w budynku głównym biblioteki przy ul. Sokoła 13, zorganizowano m.in. spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem, kiermasz wyczytanych książek i warsztaty kreatywnego recyklingu. Na najmłodszych czytelników czekał teatrzyk KRAK-ART.Punktem kulminacyjnym był wieczorny koncert pt. ,, Spacer z Księżycem Miguel Moon” Michała Szuby i Marty Bujalskiej.

Równolegle do Festiwalu Wyczytanej Książki, odbywał się Festiwal Przestrzeni Miejskiej, organizowany przez Estradę Rzeszowską. W programie znalazły się m.in. wystawy prac studentów ASP, zabawy dla dzieci – Hocki Klocki i koncerty. Niecodzienną propozycją były warsztaty z field recordingu. Rzeszowianie w ramach spaceru po mieście, szukali ulotnych dźwięków. Warsztaty poprowadził Marcin Dymiter muzyk i dźwiękowiec, który jak mówił : Field recording to nic innego jak nagrywanie przestrzeni, próba udokumentowania, ale także zapisu tego co jest zamknięte w dźwiękach. Dźwięk jest bardzo ulotny, jest bohaterem trzecioplanowym, wiele rzeczy z perspektywy dźwięków się zmienia. Mam tu na myśli przestrzeń urbanistyczną, zmienia się np. metoda transportu, budowane są nowe drogi, więc zmienia się nawierzchnia i zmienia się dźwięk akustyczny. Field recording w dużym stopniu próbuje zapisać, to co być może za chwile zmieni się w sposób nieodwracalny.

Do 18 czerwca w ramach Festiwalu Przestrzeni Miejskiej w Galerii Nierzeczywistej przy ul. Matejki 10, będzie czynna tzw ,,Galeria Bezdomna” Jest to nietypowa inicjatywa, polegająca na tym, że każdy mógł przyjść i zaprezentować swoje zdjęcie – mówi Jerzy Skiba Prezes Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego.

Zwieńczeniem Festiwalu Przestrzeni Miejskiej, były koncerty Decadent Fun Club, Rebeki oraz Julii Marcel. Była to już siódma edycja tego wydarzenia.

Arleta Blok