2 października 2018

W wielu szkołach, między innymi w Rzeszowie, przed lekcjami czy podczas przerw uczniowie spotykają się na wspólnym odmawianiu dziesiątka różańca.

To z pozoru zwykła modlitwa – wydaję się długa i nużąca. Kiedy jednak się w nią zagłębimy okazuje się narzędziem nie do przecenienia. Modlitwa różańcowa, bo o niej mowa, na stałe wpisała się w październikowy program nabożeństw, które proponuje wiernym Kościół. Różaniec to nic innego jak odmawianie u Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo przy równoczesnym rozważaniu tajemnicy życia Chrystusa i Jego Matki. Składa się 20 tajemnic, które dzielą się na : radosne, światła, bolesne i chwalebne. 

Dziś różaniec zaczyna kojarzyć się z modlitwą, która pozostaje domeną starszych osób. Niestety – trzeba przyznać, że coraz mniej ludzi odmawia tą piękną, tradycyjną modlitwę. Z drugiej strony jednak możemy zauważyć, że Różaniec wciąż jest żywy w Kościele, także wśród osób młodych – mówi ks. Grzegorz Kot, katecheta w I LO w Rzeszowie

Różaniec to nie jest zwykła modlitwa – to sposób na życie, przekonuje Kościół i ci, korzy po niego sięgają systematycznie czy też sporadycznie. Wszak odmawiając różaniec oddajemy wszystkie nasze radości i smutki – całe nasze – życie Maryi. 

Na pierwszy rzut oka odmawianie różańca może się wydawać nieciekawe, a nawet nudne, ale to nie jest modlitwa długa i nużąca. Wystarczy chcieć się modlić  – przekonują Ci, którzy w październiku uczestniczą w nabożeństwach różańcowych czy szkolnych chwilach z różańcem

W wielu szkołach, między innymi w Rzeszowie,  przed lekcjami czy podczas przerw uczniowie spotykają się na wspólnym odmawianiu dziesiątka różańca.

Iwona Kosztyła