3 września 2022

3 września 2022 r. w ramach Narodowego Czytania „Ballad i romansów” dzieło Adama Mickiewicza czytano w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim oraz w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie.

Przed południem akcję 11. Narodowego Czytania zorganizował Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie. Czytanie rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza, gdzie Izabela Fac z Kancelarii Sejmiku Województwa Podkarpackiego przypomniała historię monumentu. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Zebranych przywitała Krystyna Wróblewska, dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie. Wśród gości była Jolanta Sawicka, wicewojewoda podkarpacki, Małgorzata Rauch, podkarpacki Kurator Oświaty i Jerzy Cyrpyś, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego. W pierwszej części zebrani wysłuchali wykładu prof. Marka Stanisza z Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego na temat powstania „Ballad i romansów”. Następnie balladę „Romantyczność” przeczytała Małgorzata Machowska, aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie razem z Janem Nowarą, dyrektorem teatru i Jadwigą Skowron, pełnomocnikiem dyrektora teatru. W dalszej części uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 im. Władysława Broniewskiego w Rzeszowie zaprezentowali balladę „Powrót taty”, a zaproszeni goście, wśród nich ks. Tomasz Nowak, dyrektor Radia Via, przeczytali po strofie „Lilii”, „Świtezia”, „Świtezianki” i „Rękawiczki”.

O godz. 16.00 w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie odbyło się czytanie zorganizowane przez Urząd Miasta Rzeszowa we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie. Utwory z „Ballad i romansów” czytał m.in. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, zaproszeni goście, aktorzy teatru Maska i mieszkańcy Rzeszowa. Akcji towarzyszył piknik czytelniczy z licznym atrakcjami, m.in. z warsztatami uplatania wianków, prezentacją wczesnośredniowiecznego obozowiska, pokazami strojów, uzbrojenia, rzemiosła, zapasów rycerskich, z prezentacją liry korbowej oraz koncertem na cymbałach wileńskich. 

 

Skip to content