10 lipca 2020

11 lipca obchodzić będziemy kolejną rocznicę 'Krwawej Niedzieli” na Wołyniu, kiedy to bojówki Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i jej zbrojnego ramienia - Ukraińskiej Powstańczej Armii zamordowały kilkanaście tysięcy polskich mieszkańców Wołynia.

Ogółem na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło co najmniej 130 tysięcy Polaków. Większość ofiar tego ludobójstwa do dzisiaj nie doczekała się godnego upamiętnienia.

Dlatego 11 lipca Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza do przyłączenia się do kolejnej edycji akcji ’11 lipca – zapal znicz pamięci” w ramach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.W tym dniu pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa udadzą się na teren powiatów leskiego i bieszczadzkiego.

Znicze zostaną zapalone m.in. na grobach Polaków zamordowanych w sierpniu 1944 r. w Baligrodzie i na terenie leśniczówki Brenzberg k. Mucznego, a także przy pomnikach w Lesku i Cisnej. Akcja obejmuje całe województwo podkarpackie. Ze szczególnym uwzględnieniem powiatu lubaczowskiego, gdzie na mogiłach ofiar znicze zapalą strzelcy i harcerze. W Zatwarnicy o godz. 12 odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Polaków zamordowanych przez UPA.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska