15 października 2020

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet i najczęstszą przyczyną śmierci, a jednym z powodów jest zbyt późne zdiagnozowanie choroby. Dziś obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.

Monika Łączyńska-Madera, specjalista ginekologii i położnictwa, onkolog i terapeuta, podkreśla, że istotna jest profilaktyka poprzez samobadanie piersi, usg, mammografię czy rezonans piersi. Im wcześniej wykryty rak, tym większe szanse na zupełne wyleczenie.

Więcej na temat raka piersi będziemy mówić w audycjach realizowanych w ramach kampanii ministra zdrowia „Planuję długie życie”. Powiemy jakie są objawy raka piersi, jaka jest przyczyna raka piersi, kto jest w grupie ryzyka, czy można obniżyć ryzyko zachorowania na raka piersi i które badanie jest skuteczniejsze: USG piersi czy mammografia.

Audycja na antenie Radia Via o godz. 11:15 i 11:35.

Posłuchaj jeszcze raz  TUTAJ

 

Dowiedz się więcej

Nowotwór piersi można bardzo skutecznie leczyć. By tak się stał o musimy dać sobie szansę na pozytywny finał co miesiąc samodzielnie badać piersi i regularnie korzystać z profesjonalnej diagnostyki. Tym bardziej, że jest bezpłatna.

Rak piersi to typ nowotworu, na który kobiety chorują najczęściej. Przykładowo, w grupie 100 000 Polek, 18 zmaga si ę z tym schorzeniem. Dobra wiadomość jest taka, że większość przypadków jest całkowicie wyleczalna. Lekarze cały czas walczą o to, by te wskaźniki były jeszcze lepsze, a ich największym sprzymierzeńcem w tej batalii jest z pewnością wczesne wykrycie choroby.

Podstawowe objawy

Jeśli badając piersi pod palcami wyczujemy guzek, powinnyśmy jak najszybciej zgłosić się do naszego ginekologa. Guzek jest zazwyczaj twardy, bezbolesny, ale może systematycznie się powiększać. Musimy pamiętać o tym, że nawet niewielki guz może dać przerzuty np. do węzłów chłonnych, dlatego zgrubienie w ich okolicy też powinno nas zaniepokoić.

Na jakie jeszcze objawy i nieprawidłowości powinnyśmy zwrócić uwagę? Wciąganie brodawki i skóry na piersi, zgrubienia, zaczerwienienia czy ubytki. Warto też w trakcie samodzielnego badania piersi, podnieść ramiona w górę i sprawdzić czy skóra w takiej pozycji nie jest nienaturalnie zaciągnięta. Symptomem choroby może być także pojawienie się krwawego wycieku z brodawki sutkowej. Jeśli zaobserwujemy u siebie którąkolwiek z wymienionych przypadłości nie zwlekajmy i jak najszybciej skonsultujmy si ę z lekarzem specjalistą.

Czynniki ryzyka

Dynamiczny rozwój medycyny sprawia, że lekarze są w stanie z coraz większą precyzją określić liczbę czynników ryzyka sprawiających, że jedna grupa kobiet jest bardziej narażona na zachorowanie na raka niż inna.

Kluczowe jest obciążanie genetyczne: jeśli ktoś w naszej rodzinie chorował na raka piersi lub nowotwór narządu rodnego, oznacza to, że mamy pewne predyspozycje i również możemy zachorować. Na genetyczny bagaż nie mamy wpływu, ale możemy znacznie ograniczyć ryzyko zachorowania dbając o swój organizm. Czynnikami ryzyka są otyłość brak aktywności fizycznej czy wieloletnie nadużywanie alkoholu. Dlatego powinnyśmy zatroszczyć si ę o zdrową i zbilansowaną dietę pamiętać o regularnych treningach lub codziennych spacerach i unikać częstego spożywania napojów wysokoprocentowych. Pojawieniu się komórek nowotworowych w piersi sprzyja także zbyt wysoki poziom estrogenów, stosowany na przykład w czasie terapii hormonalnej czy schorzenia wątroby, które upośledzają metabolizm estrogenów. W grupie ryzyka są także kobiety, które nie rodziły dzieci.

Artykuł przygotowany na podstawie wypowiedzi Pani Doktor Gruszfeld Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Po więcej informacji zapraszamy na:

stronę: http://planujedlugiezycie.pl/

YOU TUBE https://www.youtube.com/channel/UCTZL6hGYpx8VovtxLxhP88A/featuredTwitter:

Twitter: https://twitter.com/MZ_GOV_PL

Facebook: https://www.facebook.com/MZGOVPL/

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska