19 listopada 2020

fot.pixabay

Bite, maltretowane, poniżane, wykorzystywane seksualnie. Same nie mogą się obronić. Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci.

Z badań Fundacji Dzieci Niczyje wynika, że co 5. dziecko w Polsce doświadczyło przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony osób dorosłych, a co 7. jakiejś formy wykorzystywania seksualnego.

Jak mówił na naszej antenie Daniel Mróz, prezes Fundacji „Feniks” na Recz Przeciwdziałania Przemocy, skala zjawiska przemocy w Polsce wciąż jest duża. Dodał, że w polskim społeczeństwie nadal zdecydowana większość osób aprobuje stosowanie „klapsów”, co potwierdza raport Rzecznika Praw Dziecka z 2018 r.

W województwie podkarpackim 13 proc. zgłoszeń na policję w ramach Niebieskiej Karty dotyczy przemocy wobec dzieci. Jak mówi podinsp. Alina Pieniążek z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie  każdy kto ma informację o tym, że dziecko może być krzywdzone powinien przekazać tę informację do odpowiednich służb.

Informacje możemy przekazać także do specjalistycznych ośrodków wparcia ofiar przemocy. Ich wykaz można znaleźć na stronie internetowej podkarpackiej policji .

Małgorzata Oczoś-Błądzińska