28 kwietnia 2022

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, 3 maja w Rzeszowie odbędzie się Święto Paniagi. Tym razem pod znakiem kultury amerykańskiej. Będzie parada, muzyka z Elvisem Presleyem i w rytmie country, a także kulinarne przysmaki.

Ulica 3 Maja to najstarszy trakt miejski w Rzeszowie – powstał tuż po nadaniu praw miejskich, czyli w 1354 roku.  Ulica zmieniała nazwy. Najpierw była Zamkową, później Pijarską, wreszcie Pańską. W rzeszowskiej gwarze utarła się jednak nazwa Paniaga. Dopiero w roku 1891 z okazji obchodów setnej rocznicy Konstytucji 3 Maja ulicę Pańską przemianowano na 3 Maja właśnie.

Paniaga to miejsce szczególne w sercu rzeszowian – pierwotnie pełniła przede wszystkim funkcję łącznika kościoła farnego z zamkiem. Była też istotnym punktem na mapie handlowej Rzeszowa. Wreszcie była i jest miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu oraz jednym z ulubionych miejsc spacerów.

Od wielu wielu lat deptak obchodzi swoje święto, które zawsze przyciąga tłumy mieszkańców i przyjezdnych. To kulturalna wizytówka miasta, która rozpoczyna sezon wydarzeń plenerowych w mieście – mówiła w Radiu VIA Katarzyna Pawlak, dyrektor wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Amerykańskie akcenty pojawią się już podczas uroczystej parady, która wystartuje w samo południe. Korowód z sobowtórami postaci z amerykańskiej popkultury, motocyklami Harley Davidson i Elvisem Presleyem – mówił Marcin Dziedzin, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

Akademia Aktorska Artysta z kolei przedstawi fragmenty amerykańskich musicali. Na miejscu będzie można dobrze się bawić i zasmakować amerykańskiej kuchni – pojawią się foodtrucki i strefa barbecue. W fosie zamku Lubomirskich będzie strefa dla dzieci – Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zorganizuje bajkowe zagadki, wioskę – FORT WAPITI, które będzie spotkaniem z kulturą Indian Ameryki Północnej. Punktem kulminacyjnym imprezy będzie koncert na rzeszowskim Rynku. Wystąpi zespół HOMMAGE a’ BLUES BROTHERS z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej. Początek o godz. 19.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska