18 sierpnia 2020

fot. KAS

Podczas kontroli na polsko- ukraińskich przejściach granicznych w województwie podkarpackim, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili kolejną próbę przewozu znacznych środków pieniężnych z naruszeniem obowiązujących procedur. 

Funkcjonariusze KAS kontrolowali autokar, który przekraczał polsko- ukraińską granicę w Medyce. Podczas rewizji okazało się, że 51- letni kierowca (obywatel Ukrainy), wbrew obowiązującym przepisom, nie zgłosił przewozu znacznych ilości środków pieniężnych. W jego bagażu podręcznym znajdowało się aż 600 tys. koron szwedzkich. Na poczet kary, która grozi kierowcy, zabezpieczono 26 tys. złotych.  To kolejna w ostatnich dniach  próba nielegalnego przewozu przez granicę środków pieniężnych, wykryta przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej w woj. podkarpackim.  Jednym z rekordowych przypadków w tym miesiącu było wykrycie przez funkcjonariuszy KAS z Korczowej 75 tys. funtów brytyjskich w ukraińskiej ciężarówce. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba która wjeżdża do UE lub wyjeżdża z UE i przewozi środki pieniężne o wartości 10 000 euro albo więcej (lub równowartość w innej walucie), ma obowiązek zgłosić ten fakt w formie pisemnej. Niedopełnienie tego obowiązku lub podanie w deklaracji nieprawdziwych danych podlega karze grzywny.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska