8 lutego 2019

880 tys. zgłoszeń na numer 112 wpłynęło do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie w 2018 r., około 64 proc. było fałszywych. Służby apelują, aby nie blokować numeru, który służy ratowaniu życia i zdrowia. W poniedziałek 11 lutego będziemy obchodzić Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112.

Ewelina Czenczek, kierownik CPR w Rzeszowie powiedziała w Radiu Via, że niestety zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś numer alarmowy traktuje jako infolinię. A trzeba pamiętać, że za uporczywe blokowanie numeru 112 grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub 1,5 tys. zł grzywny.

W rzeszowskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego pracuje 65 operatorów. Średni czas oczekiwania na odebrane połączenia nie przekracza 10 sekund. Połączenie z numerem 112 jest bezpłatne. Pomoc pod tym numerem mogą uzyskać również osoby głuche lub niedosłyszące. Dzięki specjalnej aplikacji niepełnosprawni mogą informować operatorów o zdarzeniu. Trzeba jednak wcześniej dopisać się do bazy osób zgłoszonych, na podstawie której możliwy będzie kontakt z operatorem numeru 112.

W poniedziałek z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 odbędzie się akcja edukacyjna, w której wezmą udział uczniowie szkół podstawowych. Dzieci dowiedzą się jak prawidłowo zgłaszać zdarzenie na numer 112. Będą mieć także okazję, by zobaczyć na czym polega praca operatorów w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie.

Całość rozmowy tutaj

Małgorzata Oczoś-Błądzińska