6 czerwca 2022

Nowa atrakcja turystyczna powstała przy zaporze w Solinie. To widokowa kolej gondolowa. Otwarcie na początku lipca.

Turystów będzie wozić 26 gondoli, choć docelowo ma ich być 35. Będą mogły przewozić nawet 1600 osób na godzinę. Liczymy na to, że kolejka wpłynie na bardziej dynamiczny rozwój turystyczny tego rejonu Bieszczadów – mówił w Radiu VIA wójt gminy Solina Adam Piątkowski.

Ośmioosobowe wagoniki będą poruszały się po ponad 1,5-kilometrowej trasie i ma być z nich widać zaporę oraz Jezioro Solińskie. Podróż rozpocznie się na stacji Plasza, a zakończy na Górze Jawor, na której szczycie stanęła także wieża widokowa. W pobliżu powstaje park tematyczny.

Gmina Solina chce także wykorzystać występujące na jej terenie wody geotermalne. Jak powiedział w porannym programie wójt Piątkowski już określono teren, na którym mają być prowadzone odwierty. Wiadomo, że na głębokości 2,5 tys. metrów w miejscowości Solina znajdują się złoża wód o temperaturze 75 st. C. Wójt liczy na to, że złoża można by było wykorzystać do zasilenia w wodę budynki mieszkalne, a także stworzyć teren rekreacyjny z ich wykorzystaniem. Adam Piątkowski podkreślał, że turystyka oparta na wodzie to przyszłość dla dynamicznego rozwoju gminy, która główne dochody czerpie z tej branży. Obecnie roczne wpływy do gminy Solina z działalności gospodarczej opartej na turystyce wynoszą ok. 2,7 mln zł. W ubiegłym roku ten rejon Bieszczadów (powiat bieszczadzki, leski, sanocki) odwiedziło, wg danych Polskiej Organizacji Turystycznej, ponad 2 mln turystów.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska