3 czerwca 2020

Kolejna osoba na Podkarpaciu wyzdrowiała z COVID 19. To starsza kobieta, mieszkanka Tarnobrzega. Jest 333 ozdrowieńcem w regionie.

Jak poinformował w Radiu Via Adam Sidor, Podkarpacki Inspektor Sanitarny do tej pory w naszym regionie odnotowaliśmy 387 przypadków zakażenia koronawirusem. Pod względem najmniejszej liczby zachorowań Podkarpacie jest na trzecim miejscu w kraju, po województwach lubuskim i warmińsko-mazurskim. O tym, że w województwie podkarpackim jest mniej zachorowań w porównaniu z innymi regionami, zadecydowało kilka czynników, m.in. odpowiedzialność i mobilizacja mieszkańców – mówił Adam Sidor.

Nasz poranny gość powiedział także, że w regionie odnotowano zachorowania wśród dzieci. Przebadanych zostało prawie tysiąc dzieci. U 26 wynik był dodatni. Trzy ostanie przypadki odnotowano w powiecie jasielskim. Żadne z dzieci nie uczęszczało w tym czasie do placówek oświatowych, a choroba u nich przebiegała bezobjawowo.

Adam Sidor powiedział także, że planowane są badanie przesiewowe, by ocenić jaka część populacji przeszła zakażenie. Na razie nie została określona konkretna grupa, która mogłaby być objęta badaniami. Jak powiedział nasz gość, będzie to decyzja ministerialna.

Aktualnie na Podkarpaciu pod nadzorem sanitarnym pozostaje 28 osób, 1624 poddane jest kwarantannie, a w izolacji domowej przebywa 3 osoby.  Do tej pory w regionie odnotowano 387 przypadków zakażenia koronawirusem. 35 osób zmarło, a 333 osoby wyzdrowiały

Małgorzata Oczoś-Błądzińska