26 lutego 2020

Dziesiątki telefonów od Polaków powracających z Włoch odbierają inspektorzy podkarpackiego sanepidu. Pytają o zasady postępowania w przypadku pojawienia się objawów wskazujących na koronawirusa.

Adam Sidor, Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Sanitarny powiedział w Radiu Via, że osoby potencjalnie narażone na zachorowanie i odczuwające dolegliwości typu utrzymująca się gorączka powyżej 38 st.C, duszności, kaszel, powinny skontaktować się ze stacjami sanepidu. Inspektorzy wskażą, do której placówki należy się zgłosić lub ewentualnie wyślą po chorego transport.

Na Podkarpaciu jest 7 oddziałów zakaźnych w szpitalach powiatowych, które jak powiedział poranny gość, są przygotowane do przyjęcia ewentualnych chorych.

Od 24 stycznia sanepid obejmował nadzorem epidemiologicznym 39 osób, które wróciły z terenów utrzymującej się transmisji wirusa. Do tej pory hospitalizowanych było 6 osób. Obecnie dwie osoby są w trakcie badań. Na razie nie ma uzasadnienia, by poddawać kwarantannie osoby powracające z regionów Północnych Włoch czy odmawiania udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykania szkół. Zalecane jest przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska