1 kwietnia 2022

O ile dzieci i młodzież mają dostęp do terapii i edukacji, to brakuje rozwiązań legislacyjnych dla dorosłych osób z ASD- mówił nasz poranny gość. 2 kwietnia będziemy obchodzić Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Agata Pieniążek, certyfikowany diagnosta ADOS-2, ADIR, prezes Rzeszowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych „Solis Radius”, która od 25 lat pracuje z osobami niepełnosprawnymi i autystycznymi, powiedziała w Radiu VIA, że dziś autyzm nie jest tematem taboo, a społeczeństwo wie, że w ich otoczeniu mogą funkcjonować osoby ze spektrum autyzmu. Pomagają w tym także media społecznościowe. Jednak nie jest to równoznaczne z akceptacją osób z ASD.

Agata Pieniążek dodała, że obecnie dzieci i młodzież mają dostęp do terapii i edukacji. Problem wciąż nierozwiązany dotyczy osób dorosłych, którym z głębokimi zaburzeniami autystycznymi trudno żyć w dorosłości, zwłaszcza kiedy nie mają już rodzicielskiej opieki. Dodała, że przygotowywana jest petycja zmian legislacyjnych.

5 kwietnia (we wtorek) odbędzie się panel dyskusyjny zatytułowany „Będę kiedyś dorosłym”, organizowany w Rzeszowie w formie stacjonarnej i on-line. Forma elektroniczna będzie dostępna po konferencji na profilu facebookowym Stowarzyszenia „Solis Radius”.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Radio VIA.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska