22 lipca 2021

Jubileuszowe XXV Targi Turystyki, Leśnictwa i Produktu Lokalnego.

Jak co roku impreza ma na celu promowanie lokalnej przedsiębiorczości, rolnictwa, leśnictwa i obszarów wiejskich wywodzących się przede wszystkim z terenu Bieszczad, jak również całego Podkarpacia oraz promocji lokalnych samorządów, instytucji oraz biur podróży.

Podczas imprezy rokrocznie ma miejsce wystawa zwierząt, kiermasz rzemiosła i rękodzieła ludowego, sprzętu rolniczego i ogrodniczego, prezentacje i promocje lokalnych firm, kiermasz roślin ozdobnych i bylin, wystawa żywności ekologicznej pochodzącej z gospodarstw ekologicznych Podkarpacia oraz prezentacje kulinarne wraz z degustacją potraw regionalnych i tradycyjnych, wywodzących się z naszego regionu.

Pragniemy podkreślić, że z roku na rok zainteresowanie imprezą wzrasta, o czym świadczy liczba odwiedzających ją mieszkańców i turystów, jak również systematycznie rosnąca liczba Wystawców.

Całość wystawy odbędzie się na terenie boisk sportowych oraz wokół obiektów szkolnych. Stoiska dla wystawców będą zorganizowane w namiotach wystawowych

 

W tym roku Targi zostaną wzbogacone o:

Pokazy Astro Bieszczady

  1. Pokazy tarczy słońca przez teleskop słoneczny
  2. 2. Warsztaty astronomiczne- budowa zegarów słonecznych, czy też budowa modeli planet i Układu Słonecznego3, Warsztaty rakiet pneumatycznych4. Pokazy w mobilnym planetarium.

Turystyka Bieszczadzka

  1. Pokaz Krainy szybowisk – Rozkładany samolot wykonany tkaniny (skrzydła), poduszkowiec, paralotnie oraz motoparalotnie
  2. Dzikie Bieszczady – Wystawa biur turystycznych wykonujących wycieczki w dzikie zakątki Bieszczad.
  3. Napad Tołhajów na Targi – pokaz grupy Rekonstrukcji Historycznej

Produkty Regionalne z Podkarpackich Gospodarstw

  1. Wystawa dań kuchni Regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich
  2. Pokaz kunsztu kucharz na Żywo

 Leśnik dla przyrody, leśnik dla społeczeństwa

  1. Prezentacja multimedialna, pokaz kunsztu drwala na żywo, występ sygnalistów leśnych

Hortiterapia

  1. Moduł związany z ogrodolecznictwem, specjalny namiot z wykładowcą (specjallistą ds. botaniki) oraz ziołami naturalnie występującymi w Polsce – wykład dot. Naturalnego leczenia poprzez kontakt z natura.

Targi organizowane są tradycyjnie przy obiektach Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku, al. Jana Pawła II 18a, w dniach 31.07-01.08.2021 r.    pod patronatem Ministra Rolnictwa, Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Dyrektora RDLP Krosno. Współfinasowane  ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Targi objęte zostały wydarzeniem Marki Karpackiej należącej do Euroregionu Karpackiego, podnosząc je tym samym do rangi wydarzeń międzynarodowych.

Iwona Kosztyła