8 lipca 2021

78 lat temu, 11 lipca 1943 r. bojówki Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i jej zbrojnego ramienia – Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały równocześnie w 99 miejscowościach, mordując kilkanaście tysięcy polskich mieszkańców Wołynia. W kolejnych dniach kontynuowano eksterminację polskiej ludności cywilnej. Ogółem na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej z rąk ukraińskich nacjonalistów poniosło śmierć ok. 130 tysięcy Polaków.

Na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. został ustanowiony Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Święto ma na celu upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej. Wspomnienie przypada 11 lipca 1943 roku, w rocznicę tzw. krwawej niedzieli, będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.

W związku z rocznicą „krwawej niedzieli” Instytut Pamięci Narodowej podejmuje działania, których celem jest wyjaśnianie okoliczności zbrodni przez historyków i prokuratorów, godne upamiętnienie ofiar oraz edukacja na temat tej zbrodni. Jednym z takich działań jest coroczna akcja „11 lipca – zapal znicz pamięci”. 

Pragniemy, by w dniu 11 lipca na grobach wszystkich pomordowanych przez OUN-UPA w województwie podkarpackim zapalić białe i czerwone znicze. Niech to będzie nasz wyraz pamięci o ofiarach banderowców zarówno z naszego regionu, jak i tych pomordowanych na Kresach Wschodnich II RP. Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji „11 lipca – zapal znicz pamięci” także w sposób indywidualny. 

Znicze zostaną zapalone na grobach ofiar OUN-UPA na terenie powiatu lubaczowskiego, brzozowskiego, przemyskiego.

 

inf.pras.