20 września 2019

"Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy!" - już w ten weekend w całej Polsce tysiące wolontariuszy ruszą, aby sprzątać i edukować dla nieśmiecenia i poszanowania środowiska.

To będzie już 26 akcja, prowadzona przez Fundację Nasza Ziemia, ale włączają się w nią różne lokalne stowarzyszenia. W Rzeszowie EKOSKOP organizuje ekologiczne patrole, które sprzątać bedą mi.in tereny na Lisiej Górze.

Jak powiedział w Radiu Via Mirosław Ruszała ze Stowarzyszenia Ekoskop przez 26 lat udało się wiele zmienić w świadomości ludzi w zakresie dbałości o środowisko, ale wciąż jest wile do zrobienia.

O 11:59 zabrzmi „Alert w obronie Ziemi” w ramach odbywającego się po raz piąty Rzeszowskiego Zlotu Owadów i Pierwszego Podkarpackiego Festiwalu Klubów Młodego Odkrywcy. SKRZYDLATORIUM. Na rzeszowskich bulwarach nad Wisłokiem rozlegną się gwizdki i trąbki, które będą zachęcać do dbałości o bioróżnorodność. Natomiast w centrum miasta odbędzie się „Protest Tysięcy Miast”, w który włącza się także Rzeszów. Protest rozpocznie się o godz. 12:00 przed pomnikiem Czynu Rewolucyjnego. Stamtąd uczestnicy manifestacji – głównie młodzież, przejdą ulicą Sokoła w kierunku ulicy Grunwaldzkiej, następnie pod ratusz. Tam zaplanowano przemowy, będzie też można zdobyć informacje o aktualnym stanie naszej planety. 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska