12 kwietnia 2022

Ponad 34 mln zł wyda miasto Rzeszów na nasadzenia kwiatów, krzewów, drzew i innych roślin. To rekordowy budżet na zieleń miejską w ciągu ostatnich lat.

Kwiaty, głównie bratki, zostaną obsadzone na rabatach zdobiąc ulice, a także główne ronda i pasy zieleni na jezdniach. W mieście powstanie między innymi kilka ogrodów kieszonkowych. To obecnie trend, ale także wymóg środowiskowy – mówiła w Radiu VIA Aleksandra Wąsowicz- Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie. Cztery ogrody kieszonkowe powstały już w ubiegłym roku – na osiedlu Króla Augusta, przy ul. Krośnieńskiej, ul. Chmaja i na Placu Farnym przy pomniku Lisa Kuli. Aleksandra Wąsowicz-Duch mówiła na naszej antenie, że kolejne ogrody są w przygotowaniu i będą zlokalizowane w rożnych rejonach miasta.

Miasto podczas wiosennych nasadzeń posadzi rodzime drzewa – lipy, dęby, brzozy, a także egzotyczne rośliny np. tulipanowce amerykańskie. W sumie tej wiosny zasadzonych zostanie 560 drzew za około 1 mln zł. Kolejne tysiąc drzew zostanie posadzonych jesienią.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się rewitalizacja parku na osiedlu Zalesie przy ul. Wieniawskiego. Powstaną aleje spacerowe, oświetlenie, ogrodzenie, a plac zabaw zostanie doposażony. To ostatni etap rewitalizacji parku – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Rewitalizacja parku przy ul. Wieniawskiego będzie kosztować ponad 1,3 mln zł . Natomiast przygotowywana jest już dokumentacja rewitalizacji parku na os. Słocina. W tym roku ma być przeprowadzona inwentaryzacja drzew. Park ma być zrewitalizowany w całości i obejmować także część prywatną, w tym celu miasto prowadzi rozmowy z właścicielami terenu. Na doposażenie i przebudowę może liczyć także park przy ul. Błogosławionej Karoliny. Tam powstanie m.in. sucha rzeka.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska