10 grudnia 2021

Certyfikowane produkty są rozpoznawalne w całym kraju, a ich asortyment jest szeroki– mówiła w Radiu VIA Alicja Duliban, dyrektor Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego.

O połowę zmniejszyła się liczba gospodarstw ekologicznych na Podkarpaciu. W 2010 roku było ich ponad 2 tys., obecnie w regionie funkcjonuje 1033 gospodarstwa nastawione na produkcję wyrobów ekologicznych. Mimo to Podkarpacie ma potencjał. Certyfikowane produkty są rozpoznawalne w całym kraju, a ich asortyment jest szeroki – mówiła w Radiu VIA Alicja Duliban, dyrektor Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego.

Producenci wyrobów ekologicznych przyjadą do podrzeszowskiej Jasionki. W sobotę i niedzielę w G2Arena odbędą się Międzynarodowe Targi Produktów i Żywności Ekologicznej „Ekogala”. Jak powiedziała w porannym programie Alicja Duliban tagi zostały przygotowane w wersji stacjonarnej i internetowej.

W programie Ekogali panele dyskusyjne, degustacja wyrobów i potraw, w tym także świątecznych oraz gotowanie z produktów ekologicznych, atrakcje i konkursy dla uczestników targów. W związku z targami, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie uruchomi linię „Eko”, której autobusy zawiozą uczestników do Jasionki.

„Ekogala” odbywa się po raz 15. Organizatorami są samorząd województwa podkarpackiego, Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego, Urząd Miasta Rzeszowa i Urząd Gminy Trzebownisko.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska