18 marca 2021

Do końca tego roku użytkownicy 10-letnich lub starszych kotłów i pieców na paliwa stałe mają czas, by je wymienić. Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej województwa podkarpackiego od 1 stycznia 2022 roku korzystanie z nich będzie nielegalne.

Każdy, kto ma tzw. kopciuch, jest zobowiązany do jego wymiany na nowy, co najmniej 5 klasy. Najlepiej jednak, by zastosować inne bardziej ekologiczne źródło ciepła – mówił na naszej antenie Andrzej Kulig, dyrektor departamentu ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. I dodał, że już obowiązują niektóre zakazy dotyczące paliw, które można używać w urządzeniach grzewczych.

Gość Radia VIA dodał, że od połowy roku mieszkańcy będą musieli zgłosić do gminy, jaki kocioł jest używany przy ogrzewaniu domu. 1 lipca ma ruszyć baza danych o emisyjności budynków.

Termin wymiany pieca lub kotła zależy od czasu jego użytkowania. Młodsze kotły niż dziesięcioletnie, użytkowane od 5-10 lat należy wymienić do końca 2023 roku, natomiast użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku, kotły klasy 3 i 4 należy wymienić do końca roku 2027.

Z danych Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie wynika, że na Podkarpaciu jest ponad 324 tysiące sztuk tzw. kopciuchów, w samym Rzeszowie – 9 220.

 

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska