12 maja 2022

Praca w tym zawodzie wymaga szczególnych predyspozycji i ciągłego dokształcania, ponieważ medycyna stale się rozwija – mówiła w Radiu VIA Anita Drążek, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Społecznych w Rzeszowie. 12 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.

Pielęgniarstwo i położnictwo to zawody zaufania publicznego. Okres pandemii pokazał, że są to osoby, bez których funkcjonowanie byłoby niemożliwe. Praca w tym zawodzie wymaga szczególnych predyspozycji i ciągłego dokształcania, ponieważ medycyna stale się rozwija – mówiła w Radiu VIA Anita Drążek, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Społecznych w Rzeszowie.

1 lipca ma wejść w życie ustawa, która ustala nowe wynagrodzenia dla medyków – także pielęgniarek i położnych. Gwarantuje ona wyższe wynagrodzenie wysoko-wykwalifikowanym pielęgniarkom i położnym, ale jak powiedziała Anita Drążek w ustawie jest zwarty niekorzystny dla pielęgniarek zapis.

Z badań wynika, że w Polsce na tysiąc pacjentów przypada pięć pielęgniarek. To jeden z najniższych wskaźników w Unii Europejskiej. Najwięcej, bo aż 14 pielęgniarek na tysiąc mieszkańców przypada w Finlandii i Danii. Dobra sytuacja jest również w Niemczech i Irlandii. W Polsce średnia wieku pielęgniarki to 53 lata.

Na Podkarpaciu pracuje ok. 20 tys. pielęgniarek i położnych, w Rzeszowie jest ich 12,5 tys.

 

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska