9 marca 2022

Szkolenia, subsydiowane miejsca pracy - m.in takie wsparcie na rynku pracy dla uchodźców z Ukrainy poszukujących zatrudnienia przewiduje specustawa procedowana właśnie w Sejmie.

W Sejmie toczą się prace nad specustawą, która ma pozwolić na wprowadzenie szeregu rozwiązań kierowanych do osób uciekających z Ukrainy przed wojną. Pakiet zawiera m.in. wsparcie na rynku pracy. Jaką mówił w Radiu VIA Antoni Urban z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, zgodnie z projektem ustawy, obywatele Ukrainy po zarejestrowaniu się w Powiatowym Urzędzie Pracy będą mieć możliwość korzystania z usług dostępnych na rynku pracy – ofert pracy, szkoleń, a pracodawcy będą mogli sięgać po dotacje do zatrudnienia.

Antoni Urban powiedział, że do tej pory rocznie na Podkarpaciu pracę podejmowało ok. 30 tys. cudzoziemców, w 90 procentach byli do Ukraińcy. Znajdowali zatrudnienie w branży budowlanej, transportowej czy turystycznej. Tylko do końca lutego zarejestrowano w podkarpackich pośredniakach 4,5 tys. Ukraińców. Jak powiedział poranny gość, nasz rynek pracy jest w stanie wchłonąć pracowników z Ukrainy.

Możliwości zatrudnienia są także w rolnictwie. Każdego roku rolnicy poszukują pracowników sezonowych w gospodarstwach.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska