5 stycznia 2022

To będzie trudny rok dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Tak o perspektywach gospodarczych na 2022 rok mówił w Radiu VIA ekonomista Artur Chmaj, dyrektor Centrum Transferu Technologii i Przedsiębiorczości przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Nasz poranny gość powiedział, że nasza gospodarka wciąż będzie narażona na „wstrząsy, na niepewność, obostrzenia”, a w tej sytuacji przedsiębiorstwa mogą nie chcieć inwestować, co może przełożyć się na wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego.

Ekonomista dodał, że wciąż będziemy borykać się z rosnącą inflacją. Obecnie wynosi ona 7,8 proc. Jak powiedział w porannym programie Artur Chmaj nie wykluczone, że będzie ona dwucyfrowa, a to oznacza wciąż rosnące ceny towarów i usług. Zapytany, czy tarcza antyinflacyjna pokryje straty w portfelach Polaków powiedział, że działania mogą oddziaływać jedynie krótkofalowo, a potrzebne są propozycje osłonowe na dłuższy okres

Nasz poranny gość powiedział, że w 2022 roku czeka nas zaciskanie pasa w budżetach domowych, ponieważ tempo wzrostu płac będzie niższe w stosunku do wzrostu cen.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska