18 października 2021

Dziś obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Policja prowadzi akcję edukacyjną i stara się uświadomić, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, aby nie zostać ofiarą tego przestępstwa.

Handel ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa przybiera rożne formy – mówił w Radiu VIA asp. Jerzy Ossoliński z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Osoby traktowane są jak towar, przekazywane przez przestępców i sprzedawane. Ofiary wykorzystywane są w seks-biznesie, do ciężkiej przymusowej pracy, żebractwa czy kradzieży lub wyłudzania kredytów. Pułapką okazują się obietnice atrakcyjnych wyjazdów do pracy i bajecznych zarobków. Dlatego policja przestrzega i zwraca uwagę, by rozważając propozycję pracy za granicą, dokładnie sprawdzić pracodawcę.

Policja zwraca także uwagę, by być ostrożnym w kontaktach przez internet z osobami, których nie znamy.

Wyjeżdżając za granicę warto zabrać ze sobą pieniądze na tzw „czarną godzinę”, aby móc za co wrócić do Polski. Warto także mieć ze sobą adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu, bo tam w razie jakichkolwiek kłopotów można otrzymać pomoc. W razie podejrzeń, że padliśmy ofiarą przestępstwa pomocy można szukać na policji. Należy pamiętać także o ubezpieczeniu i zapatrzeć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest potwierdzeniem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia i jest uznawana w krajach Unii Europejskiej.

W ramach prowadzonej akcji z okazji Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie zaplanowała spotkania i pogadanki z młodzieżą szkół średnich i podstawowych. Został także opracowany komiks zatytułowany „Nie jesteś na sprzedaż”.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska