13 października 2021

Agnieszka Urbańska - autorka książek dla dzieci odwiedziła Krośnieńską Bibliotekę Publiczną.

Kim są wyjce? Jak Wandzia Węszynos stała się detektywem i wraz z przyjaciółmi rozwiązuje zagadki? – to m.in. pytania na które odpowiedź usłyszeli mali czytelnicy na spotkaniach autorskich w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej z Agnieszką Urbańską.

W spotkaniach – w Oddziale dla Dzieci i Filii nr 4 KBP – uczestniczyli uczniowie z kl. I-III krośnieńskich szkół – Szkoły Podstawowej nr 3, nr 4, nr 10, Katolickiej Szkoły Podstawowej w Krośnie i Szkoły Podstawowej w Bóbrce.

Pisarka zaprezentowała dzieciom tajemniczą postać, która schowała się w etui po okularach. Jak się okazała to był właśnie Wyjec – bohater pierwszej książki z serii o Wandzi Węszynos pt. „Wandzia Węszynos i wyjce z miasteczka”. Książka ta otwiera czterotomową serię detektywistyczną przeznaczoną dla najmłodszych dzieci – ostatnia część pt. „Wandzia Węszynos i łowca zwierząt” ukaże się niedługo.

Agnieszka Urbańska jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorem nauk humanistycznych. Poza książkami dla dzieci publikuje również rozprawy literaturoznawcze. Oprócz serii detektywistycznej dla dzieci o Wandzi Węszynos, jest autorką między innymi „Czarownicy w wielkim mieście”, „O krześle, które dało nogę”, „Opowieści z Kapciuchowa”, „Taki kot pomaluje każdy płot”. W swoich tekstach łączy realizm z niezwykłością, wykorzystuje też detektywistyczne wątki i tropy. Z upodobaniem inspiruje się rzeczywistością, a w swoich utworach wykorzystuje tak zwany koloryt lokalny.

Spotkania z Agnieszką Urbańską odbyły się w ramach projektu pn. „W sieci tajemnic… i książek” z Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Partnerstwo dla książki”.

Fot. KBP

Małgorzata Oczoś-Błądzińska