11 stycznia 2021

Pandemia pogorszyła i tak nie najlepszą złgaszalność na badania profilaktyczne. Na badania manograficzne zgłasza się co trzecia mieszkanka Podkarpacia.

W ubiegłym roku przebadało się zaledwie 30 proc. kobiet w skali województwa. Jeszcze mniej pań zgłosiło się w minionym roku na badania cytologiczne. W powiecie bieszczadzkim zaledwie 3 proc., łańcuckim nieco ponad 5 proc. Najlepsza zgłaszalność na badania była w powiecie strzyżowskim – przychodnie odwiedziło ponad 25,33 proc. pań. Przychodnie najrzadziej odwiedzane były między marcem a czerwcem ubiegłego roku.

Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia powiedział w porannym programie Radia VIA, że powoli sytuacja wraca do normy. Wykonuje się coraz więcej badań.

Obecnie badania mammograficzne na Podkarpaciu można wykonać w 22 placówkach i 6 mamombusach. Badanie cytologiczne można wykonać w każdej poradni ginekologiczno-położniczej, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W województwie podkarpackim jest ich 171.

Wykaz placówek realizujących programy profilaktyczne na Podkarpaciu – tutaj

Małgorzata Oczoś-Błądzińska