13 marca 2019

zdj. ARK

Mieszkańcy Rzeszowa, mogą zatroszczyć się o jeden ze swoich podstawowych zmysłów, czyli wzrok. Do 16 marca trwa Światowy Tydzień Jaskry, stąd bezpłatne badania w kierunku tej choroby oczy. Warto skorzystać, bo jaskra należy do chorób, które nie dają bolesnych objawów.

Jaskra jest drugą po zaćmie, najczęstszą przyczyna ślepoty. –To grupa chorób, które uszkadzają nerw wzrokowy, doprowadzają do neuropatii nerwu wzrokowego i powodują charakterystyczne ubytki w polu widzenia. Co w konsekwencji pogarsza wzrok. – mówi dr Emilia Borcz, okulista.

Okuliści zgodnie twierdzą, że osoby po 40. roku życia, ale także ci, którzy mają problemy kardiologiczne, bądź u których w rodzinie występuje albo wystąpiła jaskra, żyją w ciągłym stresie i mają częste bóle głowy powinni w pierwszej kolejności skorzystać z bezpłatnych badań, ponieważ są w tzw. grupie ryzyka. – Dla nas jest to sygnał ostrzegawczy, żeby tego pacjenta dokładniej zbadać. Zwracamy uwagę na grubość rogówki, na to jak wygląda nerw wzrokowy. Często jest trudno stwierdzić, czy rzeczywiście jest to jaskra, czy po prostu nerw wzrokowy tak wygląda, bo ma taką urodę. Wtedy prowadzenie pacjenta polega na powtarzaniu badań i porównywaniu ich do siebie.

O leczeniu jaskry mówimy na etapie początkowym choroby, bo ta niestety, wykryta za późno może prowadzić do ślepoty

W akcję bezpłatnych badań w Światowym Tygodniu Jaskry w Rzeszowie włącza się Ośrodek Chirurgii Oka Profesora Zagórskiego, NZOZ „OKO – RES” oraz Prywatny Gabinet Okulistyczny. Konieczne jest wcześniejsze umówienie wizyty.

Inicjatorami akcji są Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) wraz z Sekcją Jaskry przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych. Wykrycie choroby we wczesnych stadiach zaawansowania jest bardzo ważne, ponieważ rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie pozwala uniknąć całkowitej utraty widzenia. Według szacunków na jaskrę może cierpieć nawet milion Polaków, a połowa z nich nie wie, że jest chora.

Agnieszka Radochońska-Kloc